image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Barzani Enfali’nin 38’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Neçirvan Barzani mesajında “Enfal ve şehit yakınları müsterih olsun, asla ihmal edilmeyecekler ve Enfallerin uluslararası düzeyde soykırım olarak tanınması için belgelendirme konusunda her türlü çaba gösterilecektir ki Kürdistan halkı ve tüm insanlık bir daha böylesi bir katliam görmesin” dedi.

“Bu acı anmada Barzani Enfali ve tüm Enfal ve Kürdistan şehitlerinin temiz ruhlarına binlerce dua ediyoruz” diyen Neçirvan Barzani mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Barzanilerin soykırıma uğratılması sadece erkeklerin karanlık çöllere ve ölüme götürülmesi değildi. Daha sonra Barzani kadınları, kızları, kız kardeşleri ve anneleri de zorlu ve bilinmez bir kadere zorlanarak, binlerce babasız çocuğa baba, dede ve kardeş olmaya, hayatlarını idame ettirmeleri için büyük bir emeğe, büyütmeye, eğitmeye, acı bir hayat sayfasına, gözyaşı ve özlem dolu bir hayata zorlandılar.

Enfal ve şehit yakınları müsterih olsun, asla ihmal edilmeyecekler ve Enfallerin uluslararası düzeyde soykırım olarak tanınması için belgelendirme konusunda her türlü çaba gösterilecektir ki Kürdistan halkı ve tüm insanlık bir daha böylesi bir katliam görmesin. Irak federal hükümetinden de kurbanlara tazminat ödemesini talep ediyoruz.

Bir kez daha vurgulamak gerekiyor ki felaketlerin tekrarlanmamasının tek yolu, Kürdistan halkının kazanımların korunmasıdır. Bu da tüm Kürdistan’ın tüm taraf ve bileşenleri arasındaki birlik ve beraberlikle olacaktır.”