image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, dün başkent Erbil’de Küridstan İslami Topluluk (Komel) Partisi lideri Ali Bapir ve Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) Genel Sekreteri Selahaddin Bahaeddin ile görüştükten sonra bugün Süleymaniye’ye geçerek parti liderleri ile görüşme turuna devam etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, dün başkent Erbil’de Küridstan İslami Topluluk (Komel) Partisi lideri Ali Bapir ve Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) Genel Sekreteri Selahaddin Bahaeddin ile görüştükten sonra bugün Süleymaniye’ye geçerek parti liderleri ile görüşme turuna devam etti.

Barzani ilk olarak Değişim Hareketi (Goran) Genel Merkezi’ne geçerek Goran Genel Sekreteri Ömer Seyid Ali ile görüştü.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi süreç, Kürdistan Bölgesi anayasasının hazırlanması konusu, Erbil-Bağdat ilişkileri, IŞİD tehdidi ve yaklaşan Irak seçimleri gibi konular ele alındı.

Neçirvan Barzani: Parçalı olursak zarar eden Kürdistan Bölgesi olur

Görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Neçirvan Barzani, “Bugün Değişim Hareketi'ni ziyaret ettik, ardından Kürdistan Yurtseverler Birliği'ndeki arkadaşlarımızı ve yanı sıra Kürdistan Sosyal Demokrat Partisini ziyaret edeceğiz. Bildiğiniz gibi, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nda gerçekleştirdiğimiz toplanmada partileri ziyaret etmeye karar vermiştik. Tüm çabamız birliğimizin pekiştirilmesi yönünde. Kürdistan Bölgesi’ndeki sorunları çözmek adına partilerle ciddi bir çaba içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Ekim ayında gerçekleştirilecek olan Irak Parlamentosu seçimlerine de değinen Neçirvan Barzani, “Seçim yöntemi ve sistemi şimdiden ittifak kurmak için uygun olmayabilir. Ancak hiç şüphe yok ki seçimlerden sonra ortak görüşe ihtiyaç olacaktır. Tüm partiler işbirliği için bir çerçeve bulmalı, birlik olduğumuzda Bağdat’tan taleplerimizin bir kısmını sağlayabileceğiz. Ancak parçalı olursak, ilk elden zarar eden Kürdistan Bölgesi olacak. Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'nın tüm çabaları da bu birliğini sağlamak içindir” diye konuştu.

Hacı Mahmud: Seçimlerde bir olmalıyız

Görüşme hakkında Rûdaw’a konuşan PSDK lideri Muhammed Hacı Mahmud, “Sayın Başkan, daha önce gerçekleştirdiğimiz görüşmede ayrıca partileri ziyaret etme kararı almıştı. Yani genel toplantıda partilerin dile getiremediği hususların, plan ve projelerinin daha ayrıntılı bir şekilde ele alınması açaısından bu toplantılar önemlidir. Şimdi bu görüşmelerden toplanacak sonuçlar ayrıca değerlendirilecek” diye konuştu.

Hacı Mahmud, “Görüşmelerin bir gündem maddesi de Irak seçimleridir. Biz bu seçimlere Kürt partiler olarak bir listede girmezsek daha az sandalye alacağımızı düşünüyoruz. Ancak şu ana kadar başta KDP ve YNK olmak üzere, diğer partiler arasında böyle bir konsensüs olmadığını görüyoruz. Bizce seçimlerde bir olmalıyız” dedi.