image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Orta Doğu’da kalıcı ve istikrarlı barış çağrısında bulunarak, Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanmasını talep ettiklerini belirtti.

Fuad Hüseyin, 4. Orta Doğu Barış ve Güvenlik Forumu kapsamında yaptığı açıklamada, Orta Doğu’nun sürekli olarak çatışmalarla karşı karşıya olduğunu aktardı.

“Irak dış siyaseti çerçevesinde, Gazze'deki çatışmaların sona ermesi ve Gazze halkına insani yardım ulaştırılması için insani koridorların açılması çağrısında bulundu.” diyen Hüseyin, Irak’ın devamlı olarak Gazze'ye insani yardım gönderdiğini ifade etti.

Gazze’de kalıcı bir ateşkes istediklerini, Irak’ın bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasından yana olduğunu belirten Hüseyin, Gazze'nin yeniden inşası ve şehir halkına yardım toplanması çağrısında bulunduklarını bildirdi.

Fuad Hüseyin, “Irak, Orta Doğu'da kalıcı ve istikrarlı bir barış çağrısında bulunuyor çünkü tarih boyunca savaşlar ve çatışmalar hiçbir tarafın çıkarına olmamıştır” ifadesini kullandı.