image

PeyamaKurd - Kürdistan dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük’te parti ofislerinin yeniden açılması, Iraklı askeri güçlerin kent dışına çıkması gibi konuları görüşmek üzere Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK), gelecek hafta Bağdat’a bir heyet göndermesi bekleniyor.

Kerkük’ün işgal edilmesinin ardından PDK’nin bazı ofisleri bir yılı aşkın süredir aktif değil. Boşaltılan bazı ofisleri ise halen PDK’ye teslim edilmediği belirtildi. Söz konusu PDK heyeti bu konuları görüşmek üzere Bağdat’a ziyaret yapacak.

Kürdistan Sosyalist Partisi Kerkük Sorumlusu Resul Rauf, Kürdistan’daki ulusal bir televizyon kanalına konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “PDK Kürdistani bir partidir ve Kerkük’e dönmelidir. Dönmeyişi geçmiş yıllarda kadro ver üyelerine zarar vermişti. Aynı zamanda kentteki Kürt iktidarı da zayıf görünmektedir. PDK ve YNK anlaşamazlarsa Irak hükümetine baskı kuramazlar” şeklinde konuştu.

Bağdat’ta bulunan YNK’li heyet ile ilgili YNK’nin Irak Parlamentosu Üyesi Bestun Zengene, Irak Adalet Bakanlığı koltuğunu almak ve Kerkük’ün durumunun normalleşmesini görüşmek üzere Bağdat’ta bulunduğunu ifade etti.