image

PeyamaKurd - Erbil PDK Sorumlusu Bilind Îsmaîl, Kürdistan'da kurulacak yeni kabine için partiler arası görüşmelere devam ettiğini belirterek, PDK’nin YNK’den iki makamdan birini tercih etmesini beklediğini ifade etti.

Kürdistan’da PDK’nin YNK’ye hükümete ortak olması halinde ya başbakan yardımcılığı ya da parlamento başkanlığı arasında bir tercih yapmasını istediği ifade edildi.

Kürdistan’daki ulusal bir ajansına açıklamalarda bulunan Erbil PDK Sorumlusu Bilind Îsmaîl, yeni kabine tartışmalarında YNK’nin Parlamento Başkanlığı ile başbakan yardımcılığı makamlarını istediğini ancak PDK’nin YNK’den her iki makamdan birini tercih etmesini istediğini vurgulayarak, “Yeni kabinede başbakanın 2 yardımcısı olacak. Partimiz, YNK’den aldığı oy kadar koltuk talep etmesini, ya parlamento başkanlığı ya da başbakanlık koltuğundan birini almaları gerektiğini kendilerine illetti” ifadesini kullandı. 

Bilind Îsmaîl, Goran Hareketi’nin yeni kabinede yer almaya ikna olduğunu dile getirerek, “Ancak hangi düzeyde yer alacağı konusunda hala netleşmiş değiller. Goran Hareketi’nden birinin başbakan yardımcısı olması gayet normal” sözlerine yer verdi.