image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Kürdistan yoktur” ifadeleri hakkında açıklama yaptı.

Peşmerge Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye Savunma Bakanı Hulisi Akar’ın Kürdistan’ı inkar eden sözleri çok şaşırtıcı bir açıklama oldu” ifadesini kullandı.

Bakanlık açıklamasının devamında “Bizim açımızdan, devlette resmi bir konuma sahip bir kişinin kendisinin de inanmadığı tarihi ve demografik bir gerçekliği inkar etmesi bir soru işaretidir” diyerek, Hulusi Akar’ın bizzat Kürdistan bölgesine gerçekleştirdiği ziyareti hatırlattı.

Peşmerge Bakanlığı yazılı açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın bakan bizzat kendisi Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmişti. Bize bir yanıt vermesini istiyoruz; ziyaret ettiği yerin ismi neydi?

Sayın bakan, Kürdistan’ın coğrafyasının varlığından şüphe duyuyorsa; Osmanlı arşivindeki tarihi belgelere bakmasını o belgelerde Kürdistan isminin olup olmadığını incelemesini öneriyoruz. 

Bir coğrafyanın ve ulusun inkar zihniyeti her zaman kaos ve sorunlara neden olmuştur. Ve bu işin bir sonucu yoktur.”

Türkiye savunma Bakanı Hulusi Akar Ocak 2021’de, Kürdistan Bölgesi’ni  ziyaret etmiş Kürdistan Bölgesi  bayrağı önündeki fotoğraflar kamuoyuna yansımıştı.

Akar geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’un Kürdistan Bölgesi’nde kullanıldığı iddia edilen kimyasal silah ifadelerine karşılık olarak, “Türkiye'de ve Türkiye'nin dışında Kürdistan diye herhangi bir coğrafi bölge yok” demişti. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, “Niye? Irak Kürdistanı yok mu?” sorusu üzerine Bakan Akar, “Yok, yok” yanıtını vermişti.