image

PeyamaKurd - Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Qehreman Şêx Kemal tarafından yapılan açıklamaya göre, Peşmerge Kuvvetleri ile Irak Ordusu arasında kurulacak ortak iki tugayın tarihine yönelik yeni bilgiler yer aldı.

“Peşmerge Bakanlığı’na bağlı 20’inci tugay şu an ortak güç oluşumunda yer almak için bütün hazırlıklarını tamamladı ve isimleri Irak Savunma Bakanlığına taktim edildi. Bundan sonra da yürütecekleri görev ve sorumlulukların ayrıntıları belirlenecek" diyen General Şêx Kemal: 

Belirlenen güç, ilk etapta Irak Savunma Bakanlığı bünyesinde talim ve eğitim sürecine tabi tutulacak, bu sürecin bitmesinin ardından asıl görev alanlarına yerleşerek sorumluluklarını yürütecekler" açıklamasında bulundu. 

Açıklamanın devamında ise, oluşturulacak ortak güçlerin özellikle Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürdistani Bölgelerin güvenliğini sağlayacağı sözleri yer aldı.

Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı arasında 2021 yılında gelişen toplantılarda, ortak iki askeri tugayın kurulması kararı alındı ve bu iki ortak kuvvetin Kürdistani Bölgeler’de görev yapması kararı alınmıştı.