image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nin istikrarının tüm bölgenin istikrarının çıkarına olduğunu dile getiren Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, Irak yönetimiyle koordinasyon halinde Peşmerge’nin Kerkük’e dönmesini Kürdistan Bölgesi’nin hakkı olarak gördüklerini belirtti.

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik saldırıyla ilgili incelemelerin devam ettiğini, çalışmaların tamamlanmasının ardından gerekli kararın verileceğini ifade etti.

Hükümet Sözcüsü Adil, Uluslararası Koalisyon ile koordinasyon halinde saldırıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü de dikkat çekti.

"Peşmerge'nin Kerkük'e dönmesi hakkımız olarak görüyoruz"

Basın açıklamasında, güvenlik boşluğunun olduğu bölgelerde, Peşmerge ile Irak güçleri arasındaki koordinasyona değinerek, terör örgütü IŞİD'in söz konusu bölgelerdeki hareketliliğinin önlenmesi için koordinasyonun gerekli olduğunu kaydetti.

Sözcü açıklamasında, Irak yönetimiyle koordinasyon halinde Peşmerge’nin Kerkük’e dönmesini Kürdistan Bölgesi’nin hakkı olarak gördüklerini de dile getirdi.

Ayrıca açıklamasının devamında, hükümetin geçtiğimiz 2 yıl içerisinde altyapı projeleri için 300 milyar dinar ayırdığını kaydeden Adil, Bakanlar Kurulu toplantısında benzin ve yakıt ürünleri fiyatlarının da gündeme geldiğini vurguladı.