image

PeyamaKurd - YNK ile birlikte hareket eden Haşdi Şabi milisleri ve Irak ordusu, Kerkük’ü işgal etmesinin ardında Erbil’e hareket ederek Kürdistan’ın varlığına son vermek istemişlerdi. Peşmerge ise Kürdistan’ın varlığı için Pirdê’de bu güçleri püskürterek şanlı bir tarih yazdı.

Kürdistan haber kanallarına günlerce konu olan Pirdê muzafferinin üstünden tam 1 yıl geçti. Kürdistan Bölgesinin varlığına kasteden Haşdi Şabi, Irak ordusu ve bu ihanete ortak olan YNK’li bir grup Kerkük, Xaneqîn, Xurmatû ve Şengal’i işgal etmesinin ardından Erbil’e yürüdü.

Peşmerge, ihanet ordusunu Pirdê’de püskürttü

Kürdistan’daki televizyon kanallarının haberlerine göre 20 Ekim’de Kerkük ve Erbil arasında bulunan Pirdê kasabasında Peşmerge ile Irak güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Yoğun saldırılara rağmen Peşmerge Güçleri, ihanet ordusunu Pirde’de sıkıştırıp püskürttü.

Saldırılarda Peşmerge’ye karşı tanklar kullanılmıştı

Öte yandan bu saldırılara ilişkin Haşdi Şabi’nin Pirde saldırısında terör örgütü IŞİD’e karşı kullanılmak üzere verilen ABD yapımı Abrams tankları da kullanılmıştı. Ancak Peşmerge Güçleri, bu tankları imha ederek, saldırıyı püskürtmeyi başardı. Kürdistan’ın siyasi statüsünün ortadan kaldırılması hedefiyle 16 Ekim’de başlatılan saldırı, 20 Ekim’de Peşmerge’nin direnişiyle sonuçsuz kaldı.