image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Uluslararası Raporları Yanıtlama Komisyonu Sorumlusu Dindar Zebari, Süleymaniye’de düzenlenen protestolar hakkında açıklama yaptı.

Zebari, Süleymaniye’deki gösterilerde PKK’nin aktif olarak rol oynadığını belirterek, PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nin imajını zedeleme siyasetine başladığını ifade etti.

PKK’nin başta Süleymaniye’de olmak üzere Kürdistan Bölgesi'ndeki gösterilerde aktif rolü olduğunu belirten Zebari, şunları kaydetti:

“PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki özellikle Süleymaniye’deki gösterilerde çok olumsuz bir rolü vardı. PKK, taraftarları aracılığıyla halkın meşru taleplerini başka yöne kanalize etti. Gerçeği söylemek gerekirse; PKK Kürdistan Bölgesi’nin sırtında ağır bir yük olmaya başladı.”

Ayrıca PKK’nin Belarus’a yapılan göçlerde de rolünün olduğuna vurgu yapan Zebari, “Göçmenlerin arasında uluslararası toplum nezdinde Kürdistan Bölgesi’nin imajını zedelemeye çalışanlar vardı. Bu açıdan PKK bunun en önemli sorumlusu ve kendisine bu siyasete son vermesi gerektiği belirtilmeli” dedi.

PKK’nin göçmen krizini bir koz olarak kullandığını vurgulayan Zebari, “PKK taraftarları, medya ve sosyal medyada Kürdistan Bölgesi’yle ilgili olumsuz bir tablo çizmek için uğraştı” ifadelerini kullandı.