image

PeyamaKurd- Kerkük’ün Meşru Valisi Necmeddin Kerim, Kürtlerin Kerkük’te iktidarda olmadığını ve Kerkük için Kürt vali adayı göstererek yüzlerini aklamaya çalışan ihanetçilerin yüzlerini aklayamayacağını söyledi.

Erbil Kitap Fuarı’nı ziyaret eden Kerkük’ün Meşru Valisi Necmeddin Kerim, K24’e yaptığı açıklamada, Kerkük’te Şii milislerin iktidar olduğunu ve bu durumda Kerkük Valisinin değişmesinin Kürtler için bir fayda sağlamayacağını belirtti.

Kerkük’ün güven içerisinde olmadığını ve bazı kesimlerin tüm makamları bırakıp Kerkük Valiliği’ne yoğunlaştıklarını kaydeden Kerim, “Bazı kesimler son zamanlarda Kerkük Valiliği için çalışıyor. Kerkük’e ihanet edenler de kente Kürt bir vali seçtirerek yüzlerini aklamak istiyorlar. Ama Kürt vali adayı gösterilse bile içerisinde bulunulan durumda Kerkük halkına hiçbir faydası olmayacaktır” dedi.

Plan önceden hazırdı” 

16 Ekim'de Kerkük'e ihanet eden ekibin planı çok önceden yaptığının altını çizen Kerim, "İhanet ekibi, Mam Celal vefat ettiğinde onun cenazesini Bağdat'a götürüp tabutuna Irak bayrağı sarmak istediler ama Hero Hanım bu duruma müdahale etti. Referandum olmasaydı bile Kerkük ihanetini yapacaklardı. Planlarını önceden yapmışlardı" ifadelerini kullandı.