image

PeyamaKurd - Erbil ve Bağdat’taki saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "İran'ı, diğer ülkelerdeki uzantılarının yaptıklarından dolayı sorumlu tutacağız” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Sözcü Psaki, Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin hazırlanan raporun üzerindeki gizliliği kaldırma sözü verdiğini anımsatarak, "Bu raporun gizliliğinin kısa sürede kaldırılmasını ve yayımlanmasını bekliyoruz. Ancak şu anda net bir zaman yok" sözlerine yer verdi.

Sözcü açıklamasında, ABD Başkanı Joe Biden'ın yakın zamanda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile telefonda görüşeceğini dile getirdi.

Psaki, Biden-Kral Selman görüşmesinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın yer almasının beklenmediğini kaydederek, Muhammed bin Selman'ın muhatabının ABD Savunma Bakanı olduğuna dikkat çekti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın amacının Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden ayarlamak olduğunu belirten Psaki, Suudi yönetimine karşı da bu doğrultuda adımlar atılacağını vurguladı.

"ABD üzerine düşeni yapacaktır"

Psaki, Erbil ve Bağdat’taki saldırıların failini bulmaya yönelik incelemelerinin halen devam ettiğini belirterek, "İran'ı, diğer ülkelerdeki uzantılarının yaptıklarından dolayı sorumlu tutacağız. Aynı zamanda cevap verme hakkımızı saklı tutuyoruz. Bu cevap ölçülü ve zamanlı olacaktır” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Sözcü açıklamasında, İran ile nükleer anlaşmaya geri dönülmesi konusunun sorulması üzerine, "İran nükleer anlaşmanın tüm yükümlülüklerini yerine getirirse ABD de üzerine düşeni yapacaktır ve daha uzun süreli ve güçlü bir anlaşma için platformları kullanacaktır" ifadesini kullandı.