image

PeyamaKurd - İngiltere'de yapılan yerel seçimlerde, Doğu Kürdistanlı (Rojhilat) ve Qazi Mihemmed'in torunu Evin Ebrişemi, Oxford Belediye Meclisi’ne seçildi. 

Kürt medyasına konuşan Ebrişemi, “Doğu Kürdistan’ın Mahabad kentindenim. Oxford Kent Konseyi’ne seçilen ilk Kürt’üm. Aynı zamanda İngiltere’de belediye meclisine seçilen Doğu Kürdistanlı ilk Kürt’üm” diye konuştu.

'Çalışmaları hakkında bilgi verdi'

Qazi Mihemmed'in torunu Ebrişemi, görev süresince sosyal konut, evsizliği ortadan kaldırma, çevre kirliliğiyle mücadele, ağaçlandırmayı artırma ve dostlukları güçlendirmenin yanı sıra 2040 yılına kadar bir şehir olarak net sıfır karbon emisyonu elde etmeye yönelik çalışmalarda bulunacağını söyledi. 

2004 yılında sendikalarda eylemci olarak çalışmaya başladığını dile getiren Ebrişemi, kısa bir süre sonra İşçi Partisi'ne katıldığını söyleyerek şöyle devam etti:

“Çocuk sahibi olduktan sonra tam zamanlı bir anne olduğum için faaliyetlerimi birkaç yıl bekletmek zorunda kaldım. 2013'te İşçi Partisi'ne yeniden katıldım ve 2018'de sendikal faaliyetlerime devam ettim ve ayrıca son iki yıldır İşçi Partisi’nin yerel teşkilatının sekreterliğini yapıyorum."