image

PeyamaKurd - İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" tarafından "başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle" gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin ölümü sonrası yaşanan protestoların yankıları sürerken Rojhilat'ta bir subayın bıçaklanarak hayatını kaybettiği belirtildi.

Ülkedeki protesto gösterileri sürerken İran'ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı'nın haberine göre, Doğu Kürdistan’ın (Rojhilat) Kirmaşan eyaletinde Devrim Muhafızları Ordusu mensubu bir istihbarat subayının silahlı göstericilerle çatışmada hayatını kaybettiği ifade edildi.

Haber ajanslarına göre, İran'ın batısında yer alan Doğu Kürdistan'a bağlı Kirmaşan eyaleti'nin Sehne ilçesinde silahlı bir grup ile İran güçleri arasında çatışma yaşandığı kaydedildi.

Ajanslar söz konusu çatışmada Devrim Muhafızları Ordusu istihbaratının Sehne ilçesindeki sorumlusu Albay Nadir Beyrami'nin öldürüldüğünü duyurdu.

Olayla ilgili basına açıklamada bulunan Sehne Kaymakamı Cihanbahş Zengene Tebar, Kirmaşan'ın doğusundaki Sehne ilçesinde bir tören sırasında bazı silahlı kişilerin güvenlik güçlerine saldırdığını ve saldırıda Albay Beyrami'nin bıçaklanarak hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Ayrıca Tebar açıklamasında, saldırganların olayın hemen ardından yakalandığını ve yargı yetkililerine teslim edildiğini de belirtti.