image

PeyamaKurd - Kürdistan Emekçiler Topluluğu (Zahmetkeşan), İran’ın Doğu Kürdistan (Rojhilat) partileri ile müzakere yapmak istediğini açıkladı.

Kürdistan Emekçiler Topluluğu, İran’ın daveti üzerine Doğu Kürdistan partileri ile gerçekleştirilen görüşmelerde şartlar koyduklarını, İran’ın ise bu şartları kabul etmediği ve partilerinin çalışma ve eylemlerine devam ettiğini bildirdi.

Geçen ay dört Kürt partisi ile İran arasında gizli görüşmelerin başladığı haberleri üzerine Kürdistan Emekçiler Topluluğu Genel Sekreteri Ömer İlhanizade, kendilerine görüşme talebinin geldiğini ifade ederek, müzakere içinde kendilerinin de şartları olduğunu ifade etti.

Ömer İlhanizade, “Üçüncü şahıslar aracılığıyla İran’dan bize bir mesaj geldi, biz de cevap verdik. Ciddi görüşmelerin başlaması için bizim şartlarımız var. Kürdistan’ın üzerindeki baskıların kaldırılmasını istiyoruz.  İran İslam Cumhuriyeti bizim şartlarımızı henüz kabul etmiş değil, biz eylem ve çalışmalarımıza devam ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Kürdistan Emekçiler Topluluğu, atılacak siyasi adımlar yoluyla, Tahran hükümetiyle barışçıl bir yol izleyerek Kürt sorununun çözülmesini istiyor. Zahmetkeşan, İran’ın her zaman kendilerine bombardımanlarla sert saldırılar düzenlediği, bunun için partinin de silahlı olarak İran’a karşı hazırlıklı olduğunu ifade ediyor.    

Kürdistan Emekçiler Topluluğu mensubu Peşmerge Hüseyin Penahi, “Her geçen gün İran ile karşı karşıya gelme ihtimali yükseldiğinden dolayı biz de hazırlıklar yapıyoruz. İran rejimi diktatör bir rejimdir ve bölgede birçok soruna neden olmaktadır” dedi.