image

PeyamaKurd - Bugün, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ) Genel Sekreteri Abdurrahman Qasimlo'nun, katledilişinin 32’inci yıldönümü.

İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ) Genel Sekreteri Dr. Abdurrahman Qasımlo, 13 Temmuz 1989’da İran hükümet yetkilileri ile görüşme yapmak üzere gittiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da, İran ajanlarınca pusuya düşürülerek katledilmişti.

Rojhılatlı (Doğu Kürdistan) partilerin oluşturduğu İşbirliği Merkezi, Kürt lider Dr. Abdurrahman Qasımlo’nun katledilmesi ile sonuçlanan terör davasının yeniden açılmasını talep ediyor.

İşbirliği Merkezi tarafından yapılan açıklamada, başta Qasımlo olmak üzere, Avrupa’da katledilen tüm İran muhaliflerine ait dava dosyalarının yeniden açılması için Avrupa ülkelerine çağrıda bulunuldu.

Avusturya hükumetine yönelik eleştirilere de yer verilen açıklamada, “Avusturya hükumeti, Qasımlo davasının sonuçsuz kalması, bilgi ve belgelerin gizlenmesinde İran’a yardımcı olmuştur” denildi.

Öte yandan İran’da muhafazakar İbrahim Reisi’nin cumhurhurbaşkanlığına seçilmesinin Tahran yönetiminin muhaliflere karşı aynı tavrı sürdüreceğine dair ciddi bir mesaj olduğuna işaret edilen açıklamada, Dr. Abdurrahman Qasımlo’nun müzakere masasına çağırılarak katledildiği hatırlatıldı.

Qasımlo kimdir?

Dr. Kasımlo, 1930 yılında, Urmiye’nin Kasımlo kasabasında doğdu. Yüksek öğrenimini Prag ve Paris’te tamamladı. 1961-1976 yılları arasında Prag Ekonomi Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Dr. Kasimlo, 1970 yılında KDP-İ yönetimine girdi. Kısa bir süre sonra ise partinin genel sekreterliğine getirildi.

“Kürtler ve Kürdistan” adında bir kitaba ve çok sayıda makaleye imza attı.

6 yabancı dil bilen Kürt lider, 13 Temmuz 1989 yılında İranlı Hükümet yetkilileri ile görüşme yapmak üzere gittiği Avusturya’nın başkenti Viyana’da, İran ajanlarınca pusuya düşürülerek öldürüldü.

20 Temmuz günü, Paris'te düzenlenen bir törenle toprağa verildi.