image

PeyamaKurd - Irak Genel seçimlerinin ardından Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile bir araya gelen Sadr Hareketi Lideri Muktada Sadr Bağdat’ta yeni hükümetin bir an önce kurulması gerektiği vurgusunu yaptı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Sadr Hareketi Lideri Muktada Sadr Bağdat’ta bir araya gelerek yeni hükümetin bir an önce kurulması gerektiğini vurguladılar.
Başbakan İbadi bu görüşmede yaptığı açıklamada, “Tüm Iraklı gruplardan seçim sonuçlarını kabul edip bu konudaki olası şikayetlerini yasal yollardan iletmelerini tavsiye ediyorum. Bugün sayın Sadr ile yapmakta olduğum görüşme ise halkımızn isteklerini yerine getirme ve yolsuzluğa karşı mücadele etme amacıyla yeni hükümetin zaman kaybetmeden kurulması yönünde gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

Sairun İttifakının lideri Mukteda el Sadr ise bu toplantıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı, "Bu oturum aslında gelecek hükümetin baba konumuna yerleşerek kapsayıcı bir şekilde Irak halkının tümüne hitap edeceğini gösteriyor. Biz ülkeyi yeniden inşa etmek isteyen herkese elimizi uzatmak istiyoruz."
İki taraf bu görüşmede ilaveten bu ülkenin önündeki süreci önemli olarak değerlendirip Irak’ın bölgedeki stratejik rolünü yeniden elde etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

öte yandan gelen bilgiler arasında Sadr hareketinin lideri, İbadi'ye Partisinden istifa etmesi halinde Başbakan adayı olabileceğini belirtti.

Sadr’ın açıklamasıda, “Toplantıda yeni kurulacak hükümetin ortak, güçlü ve bütün Irak halkına güven verici olması için görüş alışverişi içinde olduk. Irak’ın inşası, halkın huzuru için elimizi herkese uzatacağız. Halkımızın özlemlerini dikkate alan bir hükümetin oluşumu için çalışmalarımızı hızlandıracağız.
 Bir sonraki evrenin önemi ve Irak halkının kararını ve meşru hedeflerini Irak’ta gerçekleştirmek için ortak çabalarımızı sürdüreceğiz. Bölgede istikrar için de doğal görevlerimizi yerine getireceğiz" ifadesine yer verdi.