image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetleri arasında imzalanan Şengal Anlaşması’nın uygulanmamasının endişe verici olduğunu dile getiren Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Cotyar Adil, Bağdat yönetimine çağrıda bulundu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Cotyar Adil,  Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında, bölgenin güvenlik ve istikrarının kendileri için önemli olduğunu kaydederek, Şengal’deki durumun endişe verici olduğunu dile getirdi..

"Irak Hükümeti, Şengal için yetkilerini kullanmalı"

Sözcü Adil, Şengal Anlaşması’nın uygulanmasının Irak hükümetinin görevi olduğunu vurgulayarak, anlaşmanın uygulanması için Irak hükümetinden yetkilerini kullanmasını istediklerini kaydetti.

Hükümet Sözcüsü, Irak hükümetinin iradesinin Şengal’deki diğer tarafların iradesinden dah güçlü olduğunun açık olduğunu belirterek, “Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumdan Şengal Anlaşması’nın uygulanması için her türlü çabayı göstermelerini istedik. Bu anlaşmanın uygulanmasının bölgeye güvenlik ve istikrar getireceğine inanıyoruz” sözlerine yer verdi.

"Erbil heyeti, Bağdat'a gidecek"

Ayrıca açıklamasında Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerde yaşanan sorunların çözümü için hükümet olarak çabalarını sürdüreceklerini kaydeden Adil, Irak hükümetinin bu konuda daha ciddi olmasını ümit ettiklerini vurguladı.

Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetleri, 9 Ekim 2020’de Şengal Anlaşması’nı imzalamıştı. Anlaşmanın imzalanmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen, söz konusu anlaşmanın hiçbir maddesi henüz uygulanmış değil.

Öte yandan Adil, 2021 yılı bütçe yasa tasarısına değinerek, Kürdistan Bölgesi’nin sorunların çözümü konusunda kararlı olduğunu ve gerekli olan her zamanda Erbil heyetinin Bağdat’a gideceğini kaydetti.