image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Peşmerge Güçleri 70. Birlik Sorumlusu ve aynı zamanda Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro Üyesi Şex Cehfer Mistefa, Kürdistan Bölgesi’nin ortak bir peşmerge gücüne ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Basnews haber ajansına konuşan Şex Cehfer Mistefa: "Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'ndan talimat verildiği andan itibaren, üzerimize düşen her görevi yerine getirme ve bize verilen yetkileri kullanma temelinde, Kürdistan Bölgesi Başkanlığına her türlü desteği vermeye hazırız." dedi.

Şex Cehfer Mistefa sözlerine "Ben sadece bir partinin Peşmergesi değilim. Ben halkımın Peşmergesiyim. YNK'ye ve halkıma olan saygımdan dolayı Peşmerge oldum. Kendisine ben sadece bir partinin Peşmergesiyim diyenler aslında kendilerini küçültüyorlar. Ben sadece YNK'nin üyesi değilim, bu nedenle taraflar arası ayrım yapmıyorum." diyerek devam etti.

Peşmerge Güçleri’nin tek bir merkezde toplanarak ordulaşmasının ulusal bir görev ve Kürt halkının bağımsızlığının garantisi olduğuna vurgu yapan Mistefa, "Kürdistan'ın bir başından diğer başına Peşmerge Ordulaşmasını geliştirmek için üzerime hangi görev ve sorumluluk düşerse yapmaya hazırım. Bu konuda hem hükümete, hem Peşmerge bakanlığına ve hemde yeni kurulacak ortak ordu koordinasyonuna her konuda katkı ve hizmet sunmaya hazırım. Hiç bir şahsi menfaat gözetmeksizin, bütün gücümüzle bunu desteklemeliyiz. Nasıl ki bölge başkanlığımız, hükümetimiz ve parlamentomuz varsa, ortak bir Peşmerge gücümüzün de olması şarttır." diye konuştu.