image

PeyamaKurd- Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Rusya’nın Rojava’daki askeri hareketliliğini arttırdığını duyurdu.

Türkiye’nin olası Rojava operasyonuna karşı bölgedeki askeri hareketliliğin arttığını bildiren SOHR, yaptığı yazılı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

“Rus güçleri, olası Türk operasyonlarına karşı Özerk Yönetim kontrolündeki Suriye’nin kuzeydoğusunda ve Halep kırsalında takviye güçlerini artırıyor, zaman zaman tek devriyeler halinde hareket ediyor. Rus uçaklarının yoğun hareketleri görülüyor.”

Gözlemevi, Türkiye ile Rusya güçlerinin geçtiğimiz ay Haseke, Dirbesiye ve Kamışlo kentlerinde dört ayrı ortak devriye gerçekleştirdiğini bildirdi.

“Hava saldırıları arttı”

Yapılan yazılı açıklamada, “Son zamanlarda Rus güçleri 295 hava saldırısı gerçekleştirdi. Bu saldırılar sonucu Halep, Rakka, Deyr ez-Zor ve Humus’ta 19 IŞİD mensubu öldürüldü.” denildi.

Gözlemevi ayrıca, “Uluslararası toplum, Rusya’nın Suriyelilere yönelik saldırılarını durdurması için Moskova’ya baskı yapmalıdır. Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması için adım atılmalıdır.” çağrısı yaptı.

Üç gün önce olası operasyon, yine gündemdeydi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en son 27 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Rojava’ya yönelik olası operasyon konusu hakkında konuşmuştu.