image

PeyamaKurd - Peşmerge Bakanlığı, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller ve beraberindeki heyetin Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail’le bir araya geldiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasına göre, Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin ve Peşmerge Bakanlığı Sekreteri Cebbar Yaver’in de katıldığı görüşmeye, her iki taraftan askeri yetkililer de yer aldı.

Peşmerge Bakanı İsmail, terör örgütü IŞİD’in son saldırılarının konuşulduğu görüşmede, ABD ordusunun Peşmerge’ye desteğine değinerek, taraflar arasındaki askeri işbirliğinin devam etmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bakan İsmail, IŞİD’le mücadelenin ilk dönemlerinde ABD ordusu ve Uluslararası Koalisyon güçlerinin büyük etkisi olduğunu dile getirerek, söz konusu güçlerin IŞİD’in tüm bölgede yenilmesinde etkisinin olduğunu vurguladı.

Ayrıca bakanlığın açıklamasına göre, ABD ile işbirliğini önemsediklerini söyleyen İsmail, Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı arasındaki ilişkilerin iyi bir seviyede olduğunu ve güvenlik boşluğunun olduğu bölgelerle ilgili ortak çalışmalarının devam ettiğini belirtti.