image

PeyamaKurd - Süleymaniye Üniversitesi, Kürdistan Bölgesi’nden “Kuzey Irak” olarak bahsedilmesini yasakladı.

Edinilen bilgilere göre, Süleymaniye Üniversitesi yönetimince yayınlanan genelgede 'Kuzey Irak' tabiri yerine 'Irak Kürdista Bölgesi' veya bölgenin resmi ismiyle 'Kürt Bölgesel Yönetimi' denilmesi istendi.

Genelgede “Kuzey Irak” terimi, Kürdistan Bölgesi’ni tanımayan Baas rejimi ideolojinin ifadesi olarak değerlendirildi.

Bazı Iraklılar, Kürdistan Bölgesi’nin meşruiyetini tanımadıklarını göstermek için bu terimi özellikle kullanıyor.

Öte yandan Türkiye'de de 'Kuzey Irak' kullanımının 'Kürt' ifadesinin geçmemesi için yaygınlaştırıldığı iddia ediliyor. Son zamanlarda Kürdistan Bölgesi'ne yönelik inkar politikasının üst perdeden de dile getirildiği Türkiye'de Kürdistan Bölgesi yerine sık sık "Kuzey Irak" tabirinin kullanıldığı görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Son zamanlarda Federe Kürdistan Bölgesi’nde kimyasal silah ve göz yaşartıcı gazların kullanıldığına dair iddialar var” sözlerine karşılık olarak, “Türkiye'de ve Türkiye'nin dışında Kürdistan diye herhangi bir coğrafi bölge yok” demişti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, “Niye? Irak Kürdistanı yok mu?” sorusu üzerine Bakan Akar, “Yok, yok” yanıtını vermişti.

Peşmerge Bakanlığı Akar’a tepki göstermişti!

Akar’ın bu ifadelerine karşılık yazılı açıklama yapan Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı ise şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Kürdistan'ın inkarına yönelik açıklamaları bizim için şaşırtıcı oldu.

Kürdistan Bölgesi'ni bizzat ziyaret etti. Bize hangi bölgeyi ziyaret ettiğini ve adının ne olduğunu söylemiyor mu?

Akar’ın Kürdistan coğrafyasının varlığından şüphesi varsa, belgelere ve Osmanlı tarihine baksın, o zaman Kürdistan'ın var olup olmadığını anlayacaktır. Bir halkı veya coğrafyasını inkar etme zihniyeti her zaman sorunların kaynağı olmuştur ve iyi bir sonuç doğurmamıştır.”