image

PeyamaKurd - Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde seçim sonrası oyların sayılması ile birlikte sonuçlara itirazlarda Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK), Süleymaniye ve Halepçe'de hile oy arttırdığı öne sürüldü.

Sonuçlara itiraz ettiklerini ifade eden Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Hemin Hewrami, YNK’nın seçimlere hile karıştırdığı ve iki vilayette oylarını arttırmaya yönelik hukuki olmayan girişimlerde bulunduğu şüphesini taşıdığını belirtti.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK)’nin seçimlere hile karıştırdığı şüphesine ilişkin Sosyal Medya hesabı üzerinden açıklama yapan Hemin Hewrami, “Süleymaniye ve Halepçe’deki oy sayımlarında YNK lehine sahtekarlık yapıldığına dair güçlü şüpheler var” ifadesine yer verdi.

YNK’nin oylarının diğer partilerin aldığı oy oranın toplamından daha fazla olması mantıklı bir şey olmadığını dile getiren Hewrami, açıklamasının devamında şunları dile getirdi, “oylar elle sayılmalı. YNK’nin oyları sahtekarlık yapılarak arttırdı. YNK Halepçe’de 2014 yılında 11 bin olan oy sayısını 30 bine yükseltti. Sahtekârlık yapıldığı açık bir şekilde ortada.”

İtirazların artmasıyla Kürdistan Demokrat Partisi, seçimin tekrarlanması veya oyların tekrar sayılması için girişimlerde bulunacağı bildirildi.