image

PeyamaKurd - Süleymaniye’nin Şarbajêr ilçesi YNK Dêrin Peşmergeler Sorumlusu Hêriş Mela Xidir, son zamanlarda artan şiddet olaylarından sonra YNK’nin PKK ile olan ilişkilerini gözden geçirmesinin gerekli olduğunu dile getirdi.

Hêriş Mela Xidir, özellikle şehit edilen Peşmerge olayının ardında PKK/PJAK güçlerinin olduğu şüphesinden sonra bu ilişkilerin sorgulanması gerektiğini belirtti.

“Parti ve hükümet binalarını yakanlar Süleymaniye halkı değildi”

Mela Xidir, Süleymaniye çevre ilçe ve nahiyelerinde meydana gelen şiddet olayları içerisinde karanlık bir elin olduğunu ve göstericileri provoke ettiğini ifade etti.

Süleymaniye halkının aydın, kültürlü ve kahraman bir halk olduğunu dile getiren Mela Xidir, Parti ve hükümet binalarını ateşe verenlerin Süleymaniye halkından olmadığını Süleymaniyelilerin hiçbir zaman kendi eliyle kendi şehrini yakmayacağını açıkladı.

“YNK’nin artık PKK ile ilişkilerini gözden geçirme zamanı gelmiştir”

PKK’nin yaşanan şiddet olaylarındaki rolüne dikkat çeken YNK komutanı, “PKK uzun bir süredir Süleymaniye kentinde aktif. Süleymaniye halkı misafirperwer bir halktır. Her misafire kapısını açar. Ama PKK misafirlik sınırlarını aştı. Hem soframıza oturum ekmek yiyor hem de sofrayı tekmeliyor” ifadelerini kullandı.

“YNK’nin artık PKK ile ilişkilerini gözden geçirme zamanı gelmiştir” diyen Hêriş Mela Xidir “PKK artık çalışmalarını Kuzey Kürdistan ve Türkiye’ye götürmeli. PKK, Kürdistan Bölgesi’ne saldırması için Türkiye’nin eline bahane veriyor” ifadelerini kullandı.

“PKK neden buralardan gümrük alıyor?”

Hêriş Mela Xidir, dikkat çeken bir konuya değinerek “Hiç anlamış değilim, PKK neden burada gümrük alıyor?! Bildiğim kadarıyla çok fazla paraları var” ifadesini kullandı.

“Hiçbir gösterici bu silahı kullanmayı bilmez”

Gösterilerde şehid edilen Peşmerge içinde konuşan Xidir konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“O Peşmerge kanas suikast silahıyla şehit düşürülmüştü. Hiçbir gösterici bu silahı kullanmayı bilmez. Ama o bölgede PKK ve PJAK güçleri vardı. Onlardan şüpheleniyorum açıkçası.”