image

PeyamaKurd - Irak parlamento seçimlerine sıkı bir hazırlık yaptıklarını dile getiren KDP Seçim Kampanyası Yüksek Meclisi Başkanı Hoşyar Zebari, bu seçimlerden çok daha iyi bir sonuçla ayrılmayı ümit ettiklerini ifade etti.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 10 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan Irak Parlamento seçimleri için kampanyasına Erbil’de düzenlediği toplantı ile start verdi.

KDP, seçimlere Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde 10 il ve 29 seçim bölgesinde toplam 51 adayla katılacak ayrıca Irak’ın Wast vilayetinde bağımsız Feyli Kürt adayı destekleyecek.

"Halkımız en zor süreçlerde öne çıkmayı biliyor"

Seçim Kampanyası Yüksek Meclisi Başkanı Hoşyar Zebari, kampanya hakkında Rûdaw’a değerlendirmelerde bulunarak, seçim hazırlıklarına bir kaç ay önce önceden başladıklarını ancak resmi başlangıç için Eylül Devrimi’nin başladığı sembolik önem taşıyan 11 Eylül tarihini belirlediklerini belirtti.

Genel seçimlere bir aylık bir süre kaldığını hatırlatan Hoşyar Zebari şu ifadeleri kullandı:

“Bugün kampanyamıza start vermemizin bir amacı vardı. Bununla mesajımızın her tarafa ulaşmasını hedefledik. Seçimlere ciddi bir katılım sağlayacağımız mesajı veriyoruz. Kendimize güveniyoruz. Tarihimize, mücadelemize, örgütümüze, faaliyetlerimize ve halkımıza güveniyoruz. Halkımız en zor süreçlerde öne çıkmayı biliyor."

"Halkımız Kerkük’e geri döndü, Ofislerimizi açtık"

Zebari, seçimlerin önemli olduğuna ve sıkı bir rekabet ortamı bulunduğuna dikkat çekerek, “Seçimlere yüksek bir katılım bekliyoruz. Halkımızdan sandık başına gidip oy vermesini bekliyoruz. Bu defa ki seçimlerin sistemi diğer seçimlerden farklı. İş adaylara kalıyor. Seçim Kampanyası Yüksek Meclisi ve KDP yönetimi olarak bize düşen de adayları desteklemektir” sözlerine yer verdi.

Zebari, kampanya kapsamında büyük toplantılar yapmayı planlamadıklarını anlatarak, koronavirüs nedeniyle sınırlı sayıda katılımla etkinlikler düzenleyeceklerini kaydetti.

Ayrıca açıklamasında Kerkük’teki ofislerinin açıldığını dile getiren Zebari şunları dile getirdi:

“Halkımız Kerkük’e geri döndü. Ofislerimizi açtık, çalışmalarımıza başladık. Tabi seçim yasasına göre tüm taraflar için belirlenen eşitlik kararları eşit şekilde hayata geçirilmeli. Bağdat hükumeti ve tüm güvenlik güçlerinden burada herhangi bir ters yaklaşım olmayacağına dair güvence aldık. Tüm dünyayı haberdar ettik, Birleşmiş Milletler’e de söyledik. Hiçbir seçim bölgesinde hiçbir parti veya aday için kısıtlama olmamalı."