image

Heval İbrahim Duhoklu genç şarkıcılardan biri. Ancak çok kısa sürede şarkılarıyla birlikte Kürdistan’ın her tarafında tanındı.

Uzun bir süredir albüm çıkarmayan İbrahim bu aralar Erbil’de açtığı bir stüdyoda kendine ve diğer sanatçılara ait müzik çalışmalarını kaydetmekle meşgul.

Rûdaw’a konuşan genç şarkıcı 12 şarkılık yeni bir albümünün hazır olduğunu söyledi.

Uzun bir süredir albüm çıkarmıyorsunuz. Yıl başında Sorani bir şarkı ile hayranlarınızın karşısına çıktınız. Yeni albüm yolda diyebilir miyiz?

Evet, yıl başında söylediğim şarkı özeldi. Bu şerkı ile yeni yılı karşılamak istedim. Şimdi yeni 12 parça daha hazır, bu yıl yeni bir albüm olarak çıkarmayı düşünüyorum.

Yani bu yıl Heval İbrahim’den yep yeni 12 parça dinleme şansımız olacak?

12 şarkının hepsini bir albüme sığdıracağımdan emin değilim. Kürdistan’daki durumları biliyorsunuz. Böyle bir süreçte yeni bir albüm yapmak çok zor. Bu yıl albümümüz çıkacak daha sonra single çıkaracağız.

Daha önce Arapça şarkı seslendirdiniz. Yeni albümde farklı dillerde şarkılarınız olacak mı?

O geçmişte kalan bir tecrübeydi. Arapça seslendirdiğim bir şarkım olsun istemiştim. Ancak yeni albümümde sadece Kürtçe şarkılar olacak.

Kulislerde nişanlandığınıza dair haberler dolaşıyor. Hatta gizlice nişanlandığınız iddia ediliyor. Bu doğru mu? Değilse böyle bir düşünceniz var mı?

Bu haberler doğru değil. Evlilik işi ise bence nasip, kısmet meselesi. Ne zaman nasıl olacağını kimse önceden kestiremez.

Diğer sanatçılarla düet yapmayı planlıyor musunuz?

Doğrusu şimdilik böyle bir planım yok. Gelecekte böyle bir proje olursa neden olmasın. Hayranlarıma daha güzel eserler sunmak istiyorum.

Günlük yaşamınız nasıl geçiyor, ne ile uğraşıyorsunuz?

Hergün stüdyoda çalışıyorum. Zamanımın büyük bir bölümü müzik ve şarkılarla geçiyor. Söz yazıyor beste yapıyorum, gitar çalıyorum.

Sadece kendi çalışmalarını mı kaydediyorsun?

Hayır, diğer sanatçıların da şarkılarını kaydediyorum. Onlara söz, beste ve müzik konusunda yardımcı oluyorum. Onlarca sanatçı bizim stüdyoda çalışmalarını yürütüyor.

Sporla aranız nasıl?

Hergün bir hatta iki saat spor yaparım. Sağlığım ve vücudum için spor yaparım, sporsuz yapamam.

Geçmişte “Şehid” adlı bir şarkı söylediniz ve çok beğenildi. Bu tür şarkılarınız olacak mı?

Şehid şarkısını tüm yüreğimle kahraman peşmerge ve şehitlerimiz için söyledim. Peşmergenin büyüklüğüne layık olmasını diliyorum. Biz her zaman peşmergelerimize borçluyuz. Ulusal şarkılar söylemek her bir sanatçının yurtseverlik görevidir ve bence her zaman bu görev zikirlerinde olmalı.