image

PeyamaKurd - Kürdistan’da binden fazla oyuncusu olan ve “Kurd Squad” olarak bilinen bir grup Kürt gencin oluşturduğu PUBG takımı Berlin’de oynanacak olan Dünya PUBG Şampiyonasına katılabilmek için Almanya’nın Erbil Konsolosluğuna başvurdu. Ancak şu ana kadar da konsolosluk acil vize talebine olumlu yanıt vermedi.  

Dünyayı kasıp kavuran PlayerUnknown's savaş oyunu (PUBG) kısa zamanda Kürt gençleri arasında da favori bir oyun eğlencesi haline geldi.

Kürdistan Bölgesi’nin en ünlü ve başarılı PUBG takımı olan Kurd Squad ekibi, 26 Temmuz’da Almanya’nın Başkenti Berlin’de düzenlenecek olan PUBG Mobile Club Open (PMCO) turnuvasına katılmak için Erbil’deki Almanya Konsolosluğundan acil görüşme talep etti. Ancak Alman konsolosluğu, Kürt gençlerin seyahat gereklerinin karşılanamadığını ve başvurularının acil vize mülakat prosedürü kapsamında işleme alınamayacağını belirtti.

Almanya’da düzenlenecek olan ve birkaç farklı aşamadan oluşan uluslararası PMCO turnuvasının ödülleri 2 milyon doları buluyor.

Kürt PUBG ekibi, bu yıl Haziran ayının başlarında Ortadoğu bölgesel PUBG finallerinde 16 takım arasında ikinci sırayı alarak Berlin’deki dünya şampiyonası elemelerine katılmaya hak kazandı. Turnuvaya katılan takımlar 26 Temmuz’daki elemeleri geçtikleri taktirde 27-28 Temmuz tarihlerinde finallerde oynamaya devam edecek.

Daha önce  Süleymaniye'deki Fetva Komitesi, gençlerin zamanını boşa harcadığı gerekçesiyle PUBG'ye karşı bir fetva yayınladı ve bu oyunun haram olduğunu açıkladı. 

Bu yıl Nisan ayında ise Irak Parlamentosu “sosyal, ahlaki ve eğitim güvenliğini tehdit eden” tüm video oyunlarının yasaklanmasına ilişkin bir tasarıya onay verdi.