image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Manisa Şehzadeler ilçesinde çay ocağı işleten Nevzat Adıgüzel, nezaket kurallarına uymayan müşteriler için yeni bir fiyat tarifelendirmesi yaptı.

Nezaket kurallarına göre 7 çeşit fiyat tarifelendiren Adıgüzel, "Birçok müşteri artık çay talep ederken kaba cümleler sarf ediyor. Bende unuttuğumuz nezaket kurallarını hatırlatmak için böyle bir fiyat tarifelendirmesi yaptım.

Adıgüzel çay isteme tarzına göre müşterilerinden para alıyor. Toplumda nezaketin unutulduğunu amacının bunu hatırlatmak olduğunu belirten Adıgüzel, "Bazı müşterilerimizin kabaca çay istemesinden dolayı bende oturup ne yapabileceğimi düşündüm. Kimi müşteri, 'Çay ver', 'Çay Getir', 'Bana oradan bir çay ver' diyor. 'Çay verir misin?' diye bir şey yok. Böyle kaba müşterilerimiz var. Artık kabaca çay istemelerine dayanamadım. Daha sonra aklıma böyle bir uygulama geldi. Ardından çay isteme şekline göre kendimce bir fiyat listesi çıkardım" dedi.

Nezaket kurallarına göre çay isteyen 85 kuruşa çayını içerken kaba davranan aynı çayı 2 liraya içebiliyor.

İşte Adıgüzel’in tarifesi:

"Çay ver' demek 2 lira, 'Çay gönder' demek 1 lira 75 kuruş, 'Çay versene' 1 lira 50 kuruş, 'Çay alabilir miyim?' 1 lira 25 kuruş, 'Çay verir misin?' 1 lira, 'Nevzat Bey, müsaitseniz çay alabilir miyim' 85 kuruş ve 'Nevzatçım, sen zahmet etme ben alırım' 50 kuruş.

Nezaket kurullarına uyalım diye böyle bir fiyat tarifelendirmesi çıkardım. Biraz kibar olalım. Bu işi 5 yıldır yapıyorum. Ancak son yıllarda nezaket kurallarını unutur olduk. Bizde bu nezakete göre müşterimize güler yüzlü hizmet verelim. İnsan evindeki eşine bile 'Çay ver' diyemez. Bizde işimizi yapmaya çalışıyoruz. Ancak bu işimizin karşılığı kaba olarak olmamalı. Nazikçe talepte bulunulması gerekir. Bizde bu nazik davranışa göre hareket edelim."

Yeni fiyat tarifesini yaklaşık 1 haftadır sürdürdüğünü dile getiren Adıgüzel, uygulamanın ardından kabaca çay talebinde bulunan bazı müşterilerinin üslubunda değişim yaşandığını belirtti.