image

PeyamaKurd - Yayımlanan yeni bir araştırma, bazı kan gruplarının erken yaşta felç geçirme riskini artırdığını ortaya koydu.

Felç hakkında devam eden yeni bir araştırmada da felç riski ile ilgili oldukça ilginç verilere ulaşıldı. Bilim insanları, kan grubumuzun erken inme geçirme riskini etkilediğini belirtti.

Çalışma bulguları Neurology üzerinden yayımlandı. Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada inme geçiren yaklaşık 17.000 kişiyi ve sağlıklı 600.000 insanı içeren 48 genetik çalışmadan verileri topladı.

Farklı kan gruplarında yapılan karşılaştırmanın sonucunda da A grubunda olan kişilerin, 60 yaşından önce felç geçirme risklerinin diğerlerine oranla daha yüksek olduğu ortaya çıktı. 0 kan grubunda olan insanların ise %12 daha düşük riskli olduğu belirtildi.

Uzmanlar, son olarak risk artışının oldukça düşük olduğunu; bu yüzden A kan grubundaki insanların endişelenmemesi gerektiğini vurguladı. Felç risklerinin artışı konusunda daha fazla geniş çapta araştırmaların yapılması gerektiği de araştırmacıların açıklamalarında yer aldı.