image

PeyamaKurd - Kısırlık, son yıllarda erkeklerin en büyük sorunu haline geldi. Bugüne kadar çoğunlukla yanlış beslenme, geç evlenme gibi sebepler kısırlığın sorumlusu olarak gösterildi. Ancak fazla sıcak da spermlerin ölümüne ve DNA hasarına sebep oluyor.

Yükselen vücut ve yumurta kesesi sıcaklıkları, spermlerin ölümüne ve DNA hasarına sebep olur. Testislerin ısısının yaklaşık 1 derece yükselmesi, sperm üretimini yüzde 14 azaltabilir

Bacak Bacak Üstüne Atmayın 

Oturur veya yatar pozisyonda testiste ısı artışı olur. Hareket güçlüğü yaşayan, oturur veya yatar pozisyonda kalan sinir sistemi hastalarında yumurtalık ısı artışına paralel sperm kalitesinde düşüş olduğu gösterilmiştir. 

Benzer şekilde ofiste veya uzun süre bilgisayar karşısında oturmak da testiste ısı artışına sebep olur. Bacak bacak üstüne atarak uzun süreli oturmak veya ısı yayan bir zemin üzerinde oturmak (örneğin ısıtıcılı araba koltukları) en sakıncalı durumlardandır. 

Sıcak banyo, jakuzi, sauna veya sıcak yüzme havuzları testislerde ısı artışı ve buna bağlı olarak fonksiyon bozukluğu yaparak sperm üretimini olumsuz etkiler.

Bulunduğumuz dijital çağda, dizüstü bilgisayarlar oldukça sık kullanılıyor.
Oturur pozisyonda bacaklarımızın üzerinde bulunan bilgisayarlar ısı üretir ve uzun süreli kullanımında testislerde ısı artışı yaparak sperm üretimini olumsuz etkileyebilir.

Vücut kitle indeksi yüksek olanlarda (25'ten yüksek), normal olan kişilere göre sperm sayı ve hareketlilik oranı yüzde 25 oranında daha düşüktür. Buna paralel olarak çocuk sahibi olamayanlarda da obezite oranı daha yüksektir. Metabolik ve hormonal etkilerinin yanında obezite hareketsizlik ve karın-kasık bölgelerinde yağ birikimine yol açar. Bunların neticesinde testislerde ısı artışı ve sperm üretiminde bozulma olur.