image

PeyamaKurd - İnsan ömrü üzerinde çalışmalar yapan Bilim insanları, yeni bir çalışmada insanların teorik olarak ulaşabileceği maksimim yaşın 150 olduğunu ortaya koydu.

Araştırma ile ilgili Nature Communications'da yayımlanan çalışmada Birleşik Krallık ve ABD'den gönüllülerin tıbbi verilere yer verildi.

Çalışmalarda yapay zeka tabanlı bir yazılımla kişilerin sağlık ve zindeliğine dair veriler incelendi. Araştırmacılar, insanın yaşam süresini biyolojik yaş ve dayanıklılık şeklinde iki temel kategoride ele alındı.

"120 ile 150 yaşında insan vücudu tamamen özelliğini kaybediyor"

Araştırmada Biyolojik yaş stres, yaşam tarzı ve kronik rahatsızlıklarla ilişkili olarak ele alınırken, dayanıklılık ise kişinin bir stresöre maruz kaldıktan sonra ne kadar hızlı şekilde normal durumuna dönebildiğine bağlı olarak değerlendirildi.

Söz konusu uzmanlar, 120 ila 150 yaş arasında insan vücudun dayanıklılık özelliğini "tamamen kaybettiğini", bunun da iyileşme kapasitesini ortadan kaldırdığını ortaya çıkardı.

"Yaşlılıkta rahatsızlıklarda iyileşme süresi artıyor"

Çalışma ile ilgili açıklamada bulunan Araştırmanın yazarı Timothy V. Pyrkov, "Yaşlandıkça, rahatsızlıkların iyileşmesi için gereken zaman artıyor" sözlerine yer verdi.

Öte yandan çalışmaya katkıda bulunan bilim insanlarından Andrei Gudkov ise bulguların "insanın yaşam süresindeki temel faktörlerin rollerini ayırıp belirlediği için kavramsal açıdan çığır açıcı olduğunu" kaydetti.

Elde edilen neticeye göre, gerçekten yaşlanma karşıtı tedaviler geliştirilmediği sürece, yaşa bağlı hastalıklara karşı en etkili önleme ve tedavi yöntemlerinin bile neden maksimum değil de yalnızca ortalama yaşam süresini iyileştirdiğini açıklıyor.

Ömür uzatma çalışmaları

Bu çalışmada ayrıca Bilim insanlarının düzenlediği araştırmada, son dönemlerde revaçta olan "biohacking", yani kişinin birtakım sibernetik cihaz ve teknolojilerle kendi vücudunun gelişimi üzerinde doğrudan kontrol sahibi olarak ömrünü uzatmaya çalışmasına yönelik trendler tartışılırken yayımlandı.

Geçen hafta 39 yaşındaki emlak kralı Ari Rastegar, kök hücre tedavisi ve hiperbarik odada meditasyon gibi uygulama rutinleriyle biyolojik yaşının 5 olduğunu iddia etmişti.