image

PeyamaKurd-  Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, düzenli olarak kahve tüketmenin sağlığa yararlı olduğu yönünde sonuçlar ortaya koydu. Peki kafeinli ya da kafeinsiz, kahvenin sağlığa etkileri hakkında neler biliyorsunuz?

Euronews’e göre günde 3 fincan kahve tüketimi Parkinson, Alzheimer, kalp damar hastalıkları, felç, bunama, tip 2 diyabet, karaciğer kanseri gibi hastalıkların riskini azaltıyor. Kafein kan dolaşımından beyne geçerek norepinefrin ve dopamin salgısını artırıyor. Merkezi sinir sistemine etki ederek kişiyi (bireye göre değişiklik gösteren) 15 dakika ila 6 saat süren bir uyarı durumuna geçiriyor. Bu da kişinin idrak fonksiyonlarını artırarak daha aktif ve enerjik olmasını sağlıyor. Kafein zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu artırıyor. Antioksidan yönünden zengin olan kahve hücrelerin yaşlanmasını önlüyor.

Kahve aynı zamanda depresyonu da engelliyor. Kafein almak endişe seviyesini düşürürken mutluluk hissini yükseltiyor.

Spordan önce içilen kahve yağ yakımını artırıyor. Kafein adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve daha fazla enerji yakılmasını sağlıyor.

Kahvenin aşırı sinir ve mide ekşimesi gibi hoş olmayan bazı yan etkileri de mevcut. Buna ek olarak, kahvenin uyarıcı özelliğinden dolayı uyku problemi yaşayanlar için kahve tüketmek çok da mantıklı değil. Ayrıca hamilelik sırasında aşırı kahve tüketimi (3-4 bardak) düşük yapma ya da erken doğuma sebebiyet verebilir. Araştırmacılar normal insanlar için günde 3-4 fincan kahve tüketmenin sağlık için faydalı olduğunu söylüyor.