image

PeyamaKurd - Kereviz esas olarak sudan oluşur, ancak K vitamini ve diğer bazı büyük mineraller açısından zengindir. Ancak kilonuzu kontrol altına almak istiyorsanız kerevizin suyunu tüketmelisiniz.

Asit, reflü veya mide ekşimesi kötü beslenme sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Ama kereviz size bu noktada yardımcı olabilir, kereviz suyu midedeki asiti düzenleyerek hemen mide ekşimesini yatıştırır.

Bir vücuttaki iltihaplanma, bir enfeksiyona veya tahrişe yol açan bir bağışıklık sistemi tepkisidir. Kereviz hem antioksidan hem de anti-inflamatuar yetenekleri olduğu için size yardımcı olabilir. İçeriğindeki kalsiyum, potasyum, sodyum ve manganez gibi çeşitli mineraller sayesinde cildiniz, diş etleriniz ve gözleriniz daha sağlıklı olacaktır.

Aynı zamanda dişlerinizin daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Yüksek su içeriği ile birlikte kereviz lif açısından zengindir.

Doğal lif ve fitokimyasallar, mide ve ince bağırsak duvarlarını harekete geçirerek, peristalsis (devinim)sürecine yardımcı olarak kabızlığı önlerler. Bu, büyük bağırsak içine gelen yiyecekleri karıştırarak daha iyi bir hale getirir.

Enzimlerin besin maddelerini parçalamasına ve kan dolaşımını emmesine yardımcı olur.

Son olarak, kereviz kolesterol seviyenizi temelde “temizleyerek” yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olan anti-kolesterol özelliklerine sahiptir.

Kereviz, düz kas gevşetici özelliklere sahiptir, hücrelerin içinde ve dışında kalsiyum ve potasyum akışını iyileştirir.

(R.A)