image

PeyamaKurd -Sağlıklı beslenme, kolesterol seviyelerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

Harvard Üniversitesi’nin web sitesindeki rapora göre, yeme kalitesini değiştirmek kolesterolü düşürebilir ve kan dolaşımındaki yağ seviyelerini iyileştirebilir.

Taze meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar ve iyi yağlar kalp sağlığına uygun beslenmenin bir parçasıdır. Ancak bazı yiyecekler kolesterolü düşürmede özellikle faydalıdır. İşte o yiyeceklerden beş tanesi şunlar;

Yulaf

Kolesterol düşürme sürecini başlatmanın kolay yolu, kahvaltıda yulaf ezmesini seçmektir.

Fasulye

Fasulye çözünür lif açısından zengindir. Ayrıca vücudun onu sindirmesi biraz zaman alır, bu da yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmeniz anlamına gelir.

Fasulyenin kilo vermeye çalışan insanlar için bu kadar faydalı bir besin olmasının nedenlerinden biri de budur.

Fındık

Araştırmalar badem, ceviz, yer fıstığı ve diğer sert kabuklu yemişleri yemenin kalbe iyi geldiğini gösteriyor.

Her gün fındık yemek, LDL (kötü kolesterol) seviyenizi yüzde 5’in biraz üzerinde azaltabilir. Fındık ayrıca kalbi başka şekillerde koruyan ek besinler içerir.

Steroller ve stanollerle güçlendirilmiş gıdalar

Bitki sterolleri ve stanoller, vücudun yiyeceklerden kolesterolü emme kabiliyetine müdahale eder. Günde iki gram bitki sterolü veya stanol almak, LDL kolesterolü yaklaşık yüzde 10 azaltabilir.

Yağlı balık

Haftada iki veya üç kez balık yemek, düşük yoğunluklu lipoproteinle güçlendirilmiş doymuş yağlar içererek ve kötü kolesterolü düşüren omega-3 yağları sunarak, ‘kötü kolesterolünüzü’ iki şekilde azaltabilir.

Omega-3’ler kan dolaşımındaki trigliseritleri azaltır ve anormal kalp ritimlerinin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olarak kalbi korur.