image

PeyamaKurd - Urfa'dan 12 yıl önce mevsimlik işçi olarak Aksaray'a giden İbrahim Çumçüdür, yanında çalıştığı çiftçinin de desteğiyle Alanyurt köyünde kendi çilek bahçesini kurdu.

Urfa'dan 12 yıl önce mevsimlik işçi olarak Aksaray'a giden İbrahim Çümçüdür, Alanyurt köyünde kurduğu çilek bahçesiyle diğer çiftçilere de örnek oldu.

Çumçüdür yaptığı açıklamada, 2006'da ailesiyle tarlalarda çalışmak için Aksaray'a geldiğini söyledi.

Genellikle çilek fidesi üretimi yapılan Alanyurt'ta mevsimlik işçi olarak çalışırken, bölgede meyve üretiminin de yapılabileceğini düşündüğünü belirten Çumçüdür, sözlerine şunları ekledi:

"Kendi işimi yapabilir miyim? diye düşündüm. Yanında çalıştığım üreticiye danıştım. O da 'neden olmasın' dedi. Elimizden tuttu. İşin püf noktalarını anlattı. Bahçeyi kurarken de destek verdi. 'Bölgede bu işi başlat, bir ilk olsun' dedi. Belli bir sürede bu işi öğrendikten sonra 2009 yılında 7 dekarlık bahçemizi kurarak, meyve üretimine başladık. Bizden sonra birkaç üretici daha çilek bahçesi kurdu."

Kardeşleri ile işe başladığını, zamanla işletmesini büyüttüğünü ifade eden Çumçüdür, "Küçük bir alanda geniş aile ile işe başladık. Bölgede çileğin gayet güzel yetiştiğini, patates ve pancara göre daha iyi bir ürün olduğunu görünce seneden seneye üretim alanını arttırdık. 6 kardeşimin her birinin 15-20 dekar çilek tarlası oldu. Toplamda 90-100 dekar arazide çilek yetiştiriyoruz" diye konuştu.

Ürettikleri çileğin kaliteli olduğunu ifade eden Çumçüdür,, konuşmasına şunları ekledi:

Çumçüdür, sadece kışın birkaç ay memleketlerine gittiklerini dile getirerek, "Martta gelip temizlik, budama gibi işlemleri yapıyoruz. Yanımızda 12 kişi çalıştırıyoruz. Bazen 5-6 işçi ile takviye edebiliyoruz. Aile olarak 12 kişi çalışıp, işçilerimizle buradan ekmek yiyoruz" ifadelerini kullandı.

Çilek bahçesinde çalışan Fadime Kara ise "Bozcayurt köyünden gelip, akşama kadar burada çalışıyoruz. Çilek toplayarak ekmeğimizi kazanıyoruz. İşimiz çok güzel. Hem vatandaşlar için meyve topluyoruz hem de çocuklarımızın geleceği için emek veriyoruz" dedi.