image

PeyamaKurd - Tayland'da 9 yıldan sonra ilk kez bir kişiye idam cezası verildi.

Ceza İnfaz Kurumu’ndan yapılan açıklamada, 6 yıl önce 17 yaşındaki bir öğrenciyi cep telefonunu ve cüzdanını vermediği için 24 kez bıçaklayarak öldüren 26 yaşındaki Theerasak Longji'nin zehirli iğneyle idam edildiği kaydedildi.

Ayrıca 26 yaşındaki cinayet hükümlüsünün zehirli iğneyle idamına Uluslararası Af Örgütü tepki gösterdi.

Ülkede 2014'teki ordu darbesinin ardından iktidara gelen eski genelkurmay başkanı Başbakan Prayut Çan-oça gazetecilere yaptığı açıklamada idam kararını savunarak “idam cezasının toplumda huzur ve düzeni sağlamak için hala bir gereklilik olduğunu” söyledi ve “halkın isteğinin bu yönde olduğunu” savundu. 

Çan-oça "Günümüzde hala birçok ciddi olay oluyor" ifadelerini kullandı.

Ceza İnfaz Kurumuna göre, Tayland'da 1935'den bu yana çoğu kurşuna dizilerek 325 kişi idam edildi. Kurşuna dizme işlemi 2003'te kaldırılırken 2003-2009 arasında da 6 kişinin zehirli iğneyle idam edildiği belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü ise idam cezasını kınayarak " Bu yaşam hakkının elim bir ihlali" açıklamasında bulundu. Örgüt Tayland'ı idam cezasını kaldırma yönündeki sözlerini terk etmekle suçladı.

Yaklaşık 10 eylemci de Theerasak'ın idamının gerçekleştiği başkent Bangkok'daki yüksek güvenlikli cezaevinin önünde eylem düzenledi. 

Eylemciler "Adaleti sağlayın, insanları idam etmeyin' ve 'Barbarlığı değil insanlığı seçin” pankartları taşıdı.