image

PeyamaKurd - Bilim insanlarına göre, temel besin kaynaklarının dışında yer alan Alkol, şekerli içecekler ve kahvenin fazla tüketiminin beyin hasarı ve bilişsel bozulmaya neden olabileceği ileri sürüldü.

"Kahvenin falza tüketimi beyin hasarına yol açabilir"

İçeçek kategorisinde yer alan tüketim maddeleri ile ilgili 'Eat This, Not That' sitesinin ABD’li diyet uzmanlarına dayandırarak aktardığına göre alkol, şekerli içecekler ve kahvenin fazla tüketilmesi, beyin hasarına ve bilişsel bozulmaya neden olabilir.

Araştırmalar kapsamında fazla miktarda alkol kullanımının beyin nöronlarını hızla öldürdüğünü ve ona ciddi zararlar verdiğini belirten uzmanlara göre, kahvenin aşırı kullanımı da aynı derecede zararlı.

Günde 6 fincandan fazlası beynin küçülmesine neden oluyor!

Konuyla ilgili uyaran bilim insanları, az miktarlarda kafeinin bilişsel işlevler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, ancak aşırı kullanımının taban tabana zıt bir etkiye yol açabileceği ve bu içeceğin günde 6 fincandan fazlasının beynin küçülmesine ve demansın gelişmesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan bilim insanları, şeker oranı yüksek içeceklerin de beyin fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini de vurguladı.