image

PeyamaKurd - Bilim insanları, kanserli hücrelerin tespitini ve yok edilmelerini kolaylaştıracak GPS benzeri yeni bir sistem üzerinde çalışıyorlar.

Kanser hücreleri tespit edilmemeyi başarmakta gerçekten de ustalar. Ancak 14 Ekim tarihli Nature Immunology dergisinde yayınlanan bir rapora göre; Yale Üniversitesi’nden bilim insanları hücre toplulukları arasından diğer bağışıklık sistemi tedavilerinin bulamadığı kanserli hücreleri yok edebildiler.

Araştırmacılar, yeni sistemin melanom, üçlü negatif meme ve pankreas tümörlerini, hatta birincil tümör kaynağında bulunanları bile azalttığını veya ortadan kaldırdığını söyledi.

Genetik profesörü ve araştırmanın baş yazarı Sidi Chen, keşfettikleri bu sistemin bütün olarak yeni bir immünoterapi yöntemi olduğunu söyledi.

İmmünoterapi yöntemi, kanser tedavisinde bir devrim yarattı. Ancak mevcut tedaviler bazı hastalarda kansere karşı pek de işe yaramıyor. Şu anki tedaviler kimi zaman kanser hücrelerinin gizlendiği molekülleri bulmakta başarılı olamıyor. Bu da tedavi süreçlerini daha az etkili kılıyor.