image

PeyamaKurd - Asya Futbol Federasyonu, Doğu Kürdistanlı futbolcu Ali Reza Bîranwend’i, En İyi Asya Erkek Futbolcusu olarak seçti. 

“Yılın en iyi erkek futbolcusu” ödülüne layık görülen Doğu Kürdistanlı Ali Reza Bîranwend’iFederasyon tarafından yapılan oylamalarda en yüksek oyu aldı. 

Yapılan oylamalarda Tomoaki Makino (Japonya) ve Akram Afif (Katar), aday listede ikincilik ve üçüncülüğü alan isimler oldu. 

Ali Reza Bîranwend 1992 yılında Doğu Kürdistan'ın Luristan Eyaleti'nin Xuremawakentinin bir köyünde dünyaya geldi. Maddi İmkansızlıklar içinde köyünde futbolcu olma hayali kuran AliReza Bîranwend, 12 yaşında evi terk ederek hayallerinin peşinden gitti. 

17 yaşında Naft Tahran takımında şans yüzüne güldü ve as oyuncu olarak seçildi. 1.94 cm boyu ve dev eldivenleri ile  Ali Reza Bîranwend, Tahran'daki Persepolis takımında kaleci pozisyonunda görev yapıyor. 2015 yılından beri İran Milli takımında da forma giyen genç kaleci,  2018 yılındaki Dünya Kupası karşılaşmalarında 4 maçta sadece kalesinde 2 gole izin vererek tüm dünyanın dikkatini üzerine çekti. 

İran-Portekiz maçında 53. dakikada dünyaca ünlü futbolcu Ronoldo’nun attığı penalty atışını çevirmeyi başararak adından söz ettirdi.