image

PeyamaKurd - Rojhılatlı (Doğu Kürdistan) Kürt kalecisi Alireza Beiranvand, elle topu 61 metre atarak adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırdı.

Basında yer alan habere göre, Kürt kaleci Alireza Beiranvand, topu elle uzun mesafelere atarak Guinness Rekorlar Kitabı'na adını kazıdı.

Kürt kaleci Beiranvand, İran milli takımı ile Güney Kore arasında 11 Ekim 2016'da oynanan maçta, topu eliyle bulunduğu yerden 61 metre uzağa fırlatmıştı.

Bu maç sonrası Guiness Rekorlar Kitabı, Beiranvand’a verilmek üzere şu anda oynadığı takım olan Boavista’ya sertifikayı gönderdi.

Alireza Beiranvand, “futbol maçında eliyle en yüksek atış atışını kaydetme sertifikası”nı takımdan teslim aldı.

Alireza Birenvand kimdir? 

Rojhılat'ın Lorıstan bölgesinde fakir bir ailede dünyaya gelen Beiranvand’ın hem hayat ve hem de futbol macerası çok ilginç. 

Çobanlıktan fırsat bulduğu zamanlarda arkadaşlarıyla futbol ve Dal Paran adlı yerel oyun oynayarak geçiren Beiranvend bu oyunda, bir taşın uzun mesafelere fırlatıldığı bu oyundaki tecrübesinin faydasını daha sonra kalecilik yaparken gördü. 

Beiranvand 12 yaşındayken ailesi Sarabias'a yerleşti ve kentteki bir takımla antrenmanlara başladı. Babası futbol oynamasına şiddetle karşı çıkmasına rağmen o bir yandan işçilik yaptı bir yandan da futbol oynamaya devam etti. 

Ali Rıza 2015'te İran Milli Takımı'nın birinci kalecisi oldu ve eleme grubu maçlarında hiç gol yemeden tamamlayarak takımın Rusya 2018'e gitmesinde büyük rol oynadı. Alireza Biranvand, İran milli takımı için şimdiye kadar 48 maça çıktı.