image

PeyamaKurd - UEFA'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Süper Ligi hayalinden vazgeçmeyen Real Madrid, Barcelona ve Juventus, yolundan dönmez ise ikişer yıl Avrupa kupalarından men edileceği ifade edildi.

Basında yer alan haberlerde UEFA'nın 9 kulübe verdiği cezanın ardından Avrupa Süper Ligi tartışmalarının yeniden arttığı kaydedildi.

Alınan bu karar kapsamında, turnuvadan çekilen ve özür dileyen 9 kulübün gelecek sezon Avrupa kupalarından elde edeceği gelirin yüzde 5'ine el konulacağı, bu kulüplerin altyapı projeleri için toplam 15 milyon euro ödeyeceği belirlendi.

Karar kılınan kulüplerin UEFA'ya ve organizasyonlara bağlı kalma sözü verdiği, benzer bir turnuvaya katılmaları halinde 100 milyon euro, taahhütlere aykırı davranmaları durumunda ise 50 milyon euro ceza ödeyecekleri açıklandı.

Real Madrid, Barcelona ve Juventus, Avrupa Süper Ligi'nden ayrılmayan kulüp arasında bulunurken turnuvadan geri adım atmadı.

Diğer taraftan UEFA bu üç kulüp için disiplin soruşturmasını başlattı. Verilecek cezanın ne olacağı henüz net değil ancak İspanyol basınından çarpıcı bir iddia geldi.