Büyükşehir’e kredi eleştirisi

Kaya, Vakıfbank Genel Müdürlüğünün bölgede yatırımcısına kredi açmazken, Diyarbakır büyükşehir Belediyesine 1 milyar 805 Milyon 77 bin TL kredi verdiğini iddia ederek, tepki gösterdi.

Büyükşehir’e kredi eleştirisi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin açıkladığı borç kalemlerinden birinin Vakıfbank Genel Müdürlüğü olduğunu iddia ederek, sanayiciler yerine Bankanın Büyükşehir Kayyumuna 1 milyar 805 Milyon 77 bin TL kredi vermesini eleştirdi.

FİNANS ERİŞİMİNİ ZORLARKEN

Kentte işletmelerin finans erişimde zorlandıklarını belirten DTSO Başkanı Kaya, “İşletmelerimizin en temel sorunu finansa erişim. Bu konuda işletmelerimizden çok yoğun talepler alıyor ve her fırsatta özellikle kamu ve özel bankalarımız ile görüşerek ilimizdeki küçük işletmelerin kredilerden yararlanması için girişimlerde bulunuyoruz.

BELEDİYE’YE VERİLEN KREDİYE TEPKİ

Ancak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan kayyum borçlarında gördük ki kayyum yönetimine 1 milyar 805 Milyon 77 bin TL kredi kullandırılmış. Diyarbakır’daki yatırımcıların, iş insanlarının kredi başvurularını onaylamayan Vakıfbank Genel Müdürlüğü kredi limitinin tamamını kayyuma vermiş. Odamız üyeleri ve vatandaşlardan topladığı mevduatı ilimiz yatırımcılarına, sanayicilerine vermek yerine kayyuma kullandırmış ve bu kredide yeni yönetime borç olarak kaydedilmiş. Vakıfbank’ın geçmişten gelen olumsuz tutumunu bu kez farklı bir uygulama ile görmüş olduk. Bölgemizdeki iş insanlarına kredi vermeme ve farklı bir uygulama yapma alışkanlıkları daha önce gördüğümüz uygulamalardı. Ama bugün gördükki kredi verilebilir, kredi mevduatının tamamı tek bir kuruma kullandırılabilir. Vakıfbank Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde bölge rakamlarının yüksek olduğunu ifade ediyorlardı. 300 sanayicinin ihtiyacına tek kalemde bir Belediye kayyumuna kullandırmak bölge sanayisine yapılmış bir darbedir. Diyarbakır sanayicisinin ve esnafının mevduatını toplayıp tamamını belediyeye vermeyi doğru bir yaklaşım olarak görmüyoruz. Vakıfbank Genel Müdürlüğünün bölge iş insanlarına karşı bu yaklaşımını kınıyoruz ”dedi. 

Kaynak: Diyarbakır Söz

Çok Okunan Haberler