Kaspersky siber tehditlerin devam ettiğini duyurdu

Kaspersky tarafından düzenlenen Cyber Security Weekend - META 2024 etkinliğinde, uç noktalara (dizüstü veya masaüstü tüm bilgisayarlar) yönelik siber tehditlerin 2023'te de devam ettiği açıklandı.

Kaspersky siber tehditlerin devam ettiğini duyurdu

Şirketten yapılan açıklamaya göre, etkili uç nokta koruma çözümleri önemli olmakla birlikte, kalın istemciler olarak nitelenen dizüstü ve masaüstü bilgisayarları "Siber Bağışıklı" işletim sistemi çalıştıran ince istemcilerle değiştirerek uç noktalara yönelik siber tehdit riskini en aza indirmek mümkün olabiliyor.

İnce istemciler, dünyanın dört bir yanındaki kurumsal ağlarda düşük maliyetle çalışma alanları kurmak için kullanılıyor. Ancak geleneksel işletim sistemi (Linux, Windows tabanlı) kullanan bir ince istemci, farklı türdeki uç nokta saldırıları tarafından tehlikeye atılabilir. Bu nedenle Kaspersky, gelişen siber tehditlere yanıt olarak "Siber Bağışıklık" yaklaşımını destekliyor.

Kaspersky, küresel bir ince istemci üreticisi olan Centerm ile ek antivirüs koruma araçları gerektirmeyen dünyanın ilk Siber Bağışıklığa sahip ince istemcisi olan Kaspersky Thin Client'ı (KTC) üretti.

KTC, secure-by-design ilkesi ve Siber Bağışıklık yaklaşımı doğrultusunda yönetilebilir, güvenli ve işlevsel bir ince istemci altyapısı oluşturmaya olanak tanıyor. Yapısındaki teknik ve mimari gelişimlerin kombinasyonu, geleneksel ince istemcilere kıyasla siber saldırılara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

Çözümün merkezinde tescilli bir mikro çekirdek işletim sistemi olan KasperskyOS yer alıyor. KTC, geleneksel ince istemcilerde yaygın olan çok çeşitli güvenlik açıklarından yararlanma olasılığını ortadan kaldırıyor.

Çözümün bir diğer bileşeni olan birleşik yönetim konsolu, ince istemci altyapısının hem yaşam döngüsü yönetimini hem de izlenmesini basitleştiriyor.

Kaspersky Thin Client, benzer görevlere sahip çok sayıda iş istasyonunun ve standart bir dizi uygulamanın kullanıldığı birçok alan için uygun. Bunlar arasında kamu sektörü, eğitim kurumları, üretim, yakıt ve enerji sektörü, sağlık hizmetleri, finans kuruluşları, perakende ve diğerleri yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen, Aswant Distribution İş Geliştirme Direktörü Fazlirizam Mohammed Nor, Siber Bağışıklı ince istemcileri belediyeler, ulaşım ve eğitim tesisleri dahil olmak üzere birçok sektörde yaygınlaştırdıklarını belirterek "Bazı durumlarda Kaspersky'nin Siber Bağışıklı ince istemci çözümünün standart uygulamaları çalıştıran bilgisayarların yerini alması için büyük bir potansiyel görüyoruz. Bu, uç noktalara yönelik talebi karşılamanın uygun maliyetli ve güvenli bir yoludur." açıklamasında bulundu.

KasperskyOS İş Geliştirme Lideri Victor Ivanovsky, araştırmaların, geleneksel işletim sistemleriyle çalışan ince istemcilerin basit bir araçla dakikalar içinde hacklenebileceğini ve kullanıcıları gözetlemek, gizli verileri ele geçirmek için kullanılabileceğini gösterdiğini ifade etti.

İnce istemci geliştirmenin geleceğinin Siber Bağışıklık tarafından belirlenmesi gerektiğine inandıklarını aktaran Ivanovsky şunları kaydetti:

"Siber Bağışıklık sistemine yapılan saldırılar etkisiz kalır, sistem agresif saldırı ortamında bile çalışmaya devam eder ve potansiyel saldırganları durdurur. KasperskyOS çözümlerimiz iş ortaklarımız ve müşterilerimiz tarafından titizlikle test edildi. Siber güvenliğin geleceğinin Siber Bağışıklıkta yattığı ve bu geleceğin burada, şimdi gerçekleştiği konusunda son derece eminim."

Kaynak: Anadolu Ajansı