Milli güç, yerli yetenek finansçılarını arıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen ve tüm yetenekleri neredeyse yerli ve milli teknoloji ile optimize edilmiş ALKA gelişim için KOBİ’lerin desteğini bekliyor.

Milli güç, yerli yetenek finansçılarını arıyor

GÜCÜ YERLİ

Dijital çağa uygun ürün örneği olarak ALKA Yönlendirilmiş enerji Silah Sistemi'ne ilişkin bilgiler veren Tunç, ALKA'nın asimetrik tehditlere karşı elektromanyetik ve lazer teknolojisini kullanan Çok Yakın Hibrit Hava Savunma Sistemi olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı koordinasyonunda geliştirilip güvenlik güçlerinin kullanımına sunulduğunu aktardı.

ALKA'nın yapay zeka üzerine doğru bir mimariyle geliştirilmiş yenilikçi bir silah sistemi olduğunu işaret eden Tunç, ROKETSAN'ın ALKA'da alt sistemlerin neredeyse tamamını yurt içindeki firmalardan dış kaynak olarak temin ettiğini ve paydaşlarla oluşturulan sinerjinin sahaya yansıtıldığını vurguladı.

ROKETSAN'ın ana entegratör rolü gereği farklı tonlarda gelen seslerden ahenk oluşturmayı kendine görev edindiğini dile getiren Tunç, bu anlamda ALKA'nın hem teknolojik açıdan bir yenilik olduğunu hem de iş modeli açısından özlenen ve arzulanan yapıda olduğunu söyledi.

Seyit Tunç, mevcut yeteneklerinin daha da gelişmesi ve yeni yetenekler kazanması için KOBİ'lere ALKA projesine dahil olma ve sorumluluk üstlenme çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Diyarbakır Söz